Sakrament Małżeństwa

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie, Piaskach Wielkich

Małżeństwo konkordatowe

 

Narzeczeni powinni zgłosić zamiar zawarcia małżeństwa w kancelarii parafialnej w parafii narzeczonej lub narzeczonego (w uzasadnionych wypadkach protokół przedślubny może być spisany w innej parafii, ale stosowne pozwolenie wystawia własna parafia) przynajmniej trzy miesiące przed planowanym terminem ślubu.

 

W czasie spotkania w kancelarii ustalają termin spisania protokołu przedślubnego, do sporządzenia którego potrzebują następujących dokumentów:

 

  • dowód osobisty,
  • aktualne Świadectwo Chrztu (z datą do sześciu miesięcy wstecz),
  • Świadectwo Bierzmowania (jeżeli nie ma potwierdzenia tego sakramentu na Świadectwie Chrztu),
  • Świadectwo religii z ostatniej klasy szkoły średniej,
  • Świadectwo ukończenia kursu dla narzeczonych (plus poradnictwo rodzinne),
  • Zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego (w przypadku „ślubu konkordatowego”),
  • dane świadków sakramentu (imię, nazwisko, wiek, adres zamieszkania).

 

 

Zapowiedzi

Dla narzeczonych mieszkających poza parafią, w której spisywany jest protokół przedślubny, wypisywane są zapowiedzi przedślubne. Wystawia się również zaświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi, które należy dostarczyć do parafii zamieszkania. Po terminie ich wygłoszenia, zaświadczenie trzeba osobiście odebrać i dostarczyć do parafii, gdzie spisywany był protokół przedślubny.

 

Spowiedź przedślubna

Po spisaniu protokołu przedślubnego narzeczeni otrzymują zaświadczenia, które podpisuje spowiednik zobowiązujące do odbycia dwóch spowiedzi przedślubnych. Do pierwszej narzeczeni powinni przystąpić miesiąc przed ślubem.

 

Rozmowa duszpasterska

Po spisaniu protokołu przedślubnego i ustaleniu terminu ślubu, narzeczeni ponownie zgłaszają się do kancelarii parafialnej najpóźniej tydzień przed terminem ślubu, w celu omówienia ceremonii.

ŚLUB

Świadkowie zgłaszają się do zakrystii co najmniej 15 minut przed rozpoczęciem Mszy św., w celu podpisania dokumentów.

 

Ślub w innym kościele

W uzasadnionych przypadkach, gdy narzeczeni pragną mieć ślub w innym kościele niż swój parafialny, mogą uzyskać licencję, czyli dokument zgody na pobłogosławienie małżeństwa do parafii, na terenie której znajduje się wskazany przez nich kościół. Jeśli jest kościół zakonny, to parafia, która otrzymała licencję, wystawia imienną delegację dla kapłana, który będzie błogosławił ślub.